• Česky
  • English
naše nabídka jsme na facebooku proč Portfolium provozní doba 8.00-18.00 havarijní služba telefon 225 992 274 napište nám napište nám

Ceny většiny starších bytů už začaly klesat

Ceny starších bytů v Praze a velkých krajských městech klesají. Nájemní bydlejí je naopak stále dražší. reklama

Ceny starších bytů v sedmi krajských městech a v Praze už začaly klesat. Naopak nájemní bydlení je stále dražší. Dokazují to poslední čísla Institutu regionálních studií, který vývoj na realitním trhu dlouhodobě sleduje.

Dá se ale očekávat, že pod vlivem finanční krize se trend poklesu cen starších bytů rozšíří do celé republiky. A to i kvůli přísnějším podmínkám, které banky v poslední době nastavují u hypoték. "Ceny starších bytů zejména v panelových domech budou na situaci reagovat a půjdou dolů. U nové výstavby ne, tam budou nejvýš stagnovat," řekl Petr Bárdoš, ředitel marketingu realitních kanceláří RE/MAX.

Podle srovnání cen modelových bytů (starší byt o velikosti 68 m2 na běžném místě) zaznamenal institut nejvyšší pokles v Olomouci, o pět procent na 1,8 milionu korun, a ve Zlíně o tři procenta na 1,7 milionu. V Praze, kde již jsou k dispozici údaje i za říjen, klesly ceny od června o necelé procento na 3,4 milionu korun. Do poloviny roku se přitom byty všude zdražovaly. V létě se to týkalo už jen pěti krajských měst.

V růstu pokračuje jen průměrné tržní nájemné. Mezi červnem a srpnem stouplo nejvíc v Jihlavě, a to o téměř deset procent. V Plzni o 6,6 procenta, v Praze o 4,4 procenta (mezi červnem a říjnem). Tržní nájemné kleslo pouze v Olomouci a ve Zlíně.

"Trendem bude rostoucí zájem o nájemní bydlení kvůli zvyšujícím se splátkám hypotečních úvěrů," předvídala růst zájmu o nájemní bydlení a z toho vyplývající růst tržního nájemného analýza Realitní společnosti České spořitelny již letos na jaře. Nyní se to potvrzuje.

Vývoj cen bytů od konce června do konce srpna ještě neovlivnila finanční krize, vyvolaná pádem nadnárodních bank. Zlevnění v některých městech je důsledkem nižší letošní poptávky.

"Pominula vlna euforie, v níž příslušníci ekonomicky aktivních silných ročníků více investovali. Nyní jim připadá, že budoucnost je méně růžová, než očekávali, a nákupy bytů proto odkládají," říká Arnošt Hejduk, generální ředitel realitní poradenské společnosti Rooney & Bennett.

Opatrní developeři

Nové byty, jejichž ceny bývají veřejně dostupné na internetových stránkách, developeři zatím nezlevnili. Výjimkou je společnost Orco, která snížila ceny bytů v Kolíně, Vrchlabí a v Praze 4 v projektu Tyršův vrch, který má být dokončen v létě příštího roku. Tam bylo dosud volných 43 bytů za dva a půl až sedm milionů korun.

Central Group hlásí pokles poptávky až o čtvrtinu, Ekospol asi o patnáct procent. Současně šly ale výrazně dolů ceny pozemků, a to až o patnáct procent. Výhledově bude daleko snazší nakupovat pozemky, o to těžší ale bude prodávat byty. S tím je třeba počítat a hlavně nepanikařit," řekl generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. "Pokles poptávky se dal čekat, byli jsme na to připraveni. Byty a nemovitosti obecně zůstávají nadále velmi dobrou investicí se slušnou výnosností a menší mírou rizika, než je třeba ukládání finančních prostředků do bankovních institucí. Zvláště v současné situaci," dodal.

Poptávku v současné době brzdí i ceny bytů, vyhnané do extrémních výšin zájmem v posledních třech letech.

zdroj IHNED.cz

nahoru | vytisknout stránku

© 2009 Copyright Portfolium správa nemovitostí Praha| telefon 277 277 044 | email: info@portfolium.cz | odkazy, partneři | Language: CZ EN
www.sprava-nemovitosti-praha.cz |
optimalizace PageRank.cz