• Česky
  • English
naše nabídka jsme na facebooku proč Portfolium provozní doba 8.00-18.00 havarijní služba telefon 225 992 274 napište nám napište nám

MMR chystá na příští rok mapu pro určování nájmů po deregulaci

Chystaná cenová mapa má být pomůckou pro určování nájmů v jednotlivých lokalitách nejen pro soudy, ale pro majitele a nájemníky. Podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského má zabránit tomu, aby vlastníci neměli přehnané představy o možné výši nájmů. Nájemník zároveň pomocí mapy uvidí, jestli požadavek majitele odpovídá podmínkám v místě. Hotová by měla být v lednu nebo únoru 2011.

Pokud majitel domu z cenové mapy uvidí, že obvyklé nájemné v místě je 4000 až 6000 korun, potom nedá nájemné 15.000, protože je velký předpoklad, že by u soudu neuspěl," uvedl ministr. Pokud se vlastník s nájemníkem nedohodnou, může podle platných zákonů řešit spor o činži právě jen soud. Jednostranné zvýšení nájmů ze strany vlastníků možné není.

Občanské sdružení majitelů domů plán MMR přivítalo, považuje ale za nutné mít do cenové mapy zahrnuté také tržní nájmy. "Zásahy soudů do smluvní svobody stran nájemní smlouvy musí být jen dočasné, to je na jeden až dva roky. Konečným řešením musí být dohoda obou stran," uvedla mluvčí sdružení Aneta Červenková.

Sdružení nájemníků ČR s chystanou cenovou mapou příliš spokojené není. "Nejčistším řešením by bylo přijetí zákona o místně obvyklém nájemném, který velmi dobře funguje ve vyspělých evropských zemích," řekl předseda sdružení Milan Taraba. Takový zákon by podle něj připouštěl určitou míru tolerance pro vyjednávání mezi nájemcem a pronajímatelem. "A především by umožňoval posoudit polohu, stáří, vybavení, kvalitu, velikost a obslužnost každého bytu," dodal Taraba.

Na většině území Česka skončí regulace posledním dnem letošního roku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012. Současná právní úprava sice obě strany případných sporů odkazuje na soud, už ale jednoznačně neřeší, jak mají soudy v takových případech postupovat. Ministerstvo proto vládě předkládá návrh novely občanského zákoníku, která by rozhodování soudů o nájmech jasně zakotvila. Návrh počítá s tím, že soud poté určí nájem na základě takzvaného nájemného v místě a čase obvyklého. Tato úprava má zabránit zbytečným průtahům v soudních řízeních. Soudy se budou při rozhodování o nájemném obvyklém v daném místě a čase opírat o znalecké posudky. Důkazy pro zjištění činže budou moci předkládat i obě strany sporu. "Soud stanoví změnu nájemného ke dni podání návrhu, to znamená, že bude nutné zaplatit rozdíl i zpětně," uvedlo MMR v tiskových materiálech.

zdroj byt-nemovitost.cz

nahoru | vytisknout stránku

© 2009 Copyright Portfolium správa nemovitostí Praha| telefon 277 277 044 | email: info@portfolium.cz | odkazy, partneři | Language: CZ EN
www.sprava-nemovitosti-praha.cz |
optimalizace PageRank.cz