• Česky
  • English
naše nabídka jsme na facebooku proč Portfolium provozní doba 8.00-18.00 havarijní služba telefon 225 992 274 napište nám napište nám

Nové nájmy by měla příští rok určovat i ministerská mapa

Prodloužení státem řízené deregulace nájemného nebude. V tom má ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský jasno. Spekulace, že by se do přechodné skupiny měst, kde se nájemné bude podle ministerských tabulek zvyšovat ještě rok, přidaly další, ministr dnes odmítl.

Také nevěří, že nás příští rok čeká kvůli konci deregulace bytů s regulovaným nájmem chaos a kolaps soudů. "Věřím, že většina nájemníků a majitelů domů dají přednost rozumné dohodě," řekl Jankovský.

Napomoci by tomu měla i cenová mapa, kterou chce ministerstvo připravit. Podle ní by se měly orientovat soudy a také by měla být vodítkem pro individuální vyjednávání nájemníků.

"Tím by mělo odpadnout nebezpečí přehnaných nároků některých majitelů. Lidé budou vědět, v jakém rozmezí se pohybují, tím se určitě i sníží počet lidí, kteří se budou chtít soudit," věří Jankovský. Resort vypíše tendr na cenovou mapu

Mapa by měla být hotová do února. Nyní prý ministerstvo chce vypsat tendr na firmu, která zajistí odpovídající data. Nájmy by se měly orientovat podle nabídkových cen realitních kanceláří a měla by nabízet určité rozmezí podle kvality a polohy bytu.

"Nejde nadefinovat každý typ bytu. Půjde o určitě rozmezí, na základně kterého budou soudní znalci posuzovat konkrétní případ bytu," uzavírá Jankovský. Jak moc podrobná mapa bude, ještě podle něj není rozhodnuto.

Tahanice kolem výše nájemného by také měla usměrnit novela občanského zákoníku právě z pera ministerstva pro místní rozvoj. Ta je nyní ve Sněmovně a mimo jiné by měla soudům přikázat, aby ve věci nájemních sporů musely rozhodnout a výši nájemného určit. "Díky této úpravě by nedocházelo ke zbytečnému protahování soudních řízení," říká Jankovský.

Zdroj Idnes.cz

nahoru | vytisknout stránku

© 2009 Copyright Portfolium správa nemovitostí Praha| telefon 277 277 044 | email: info@portfolium.cz | odkazy, partneři | Language: CZ EN
www.sprava-nemovitosti-praha.cz |
optimalizace PageRank.cz