• Česky
  • English
naše nabídka jsme na facebooku proč Portfolium provozní doba 8.00-18.00 havarijní služba telefon 225 992 274 napište nám napište nám

"Dopady pocítí citelněji sociálně slabší občané. Dojde také ke snížení rozdílu pořizovacích nákladů kotlů na pevná a plynná paliva," uvádějí autoři návrhu. Zákaz prodeje nekvalitních kotlů má pomoct snížit emise z vytápění domácností, především jemných prachových částic, které v současnosti patří k látkám nejvíc znečišťujícím ovzduší. Podle některých analýz mají domácí kotle podíl i na opakovaném vzniku smogu v Moravskoslezském kraji.

Výrobci rozdělují od roku 2000 kotle zvlášť na biologická a fosilní paliva do třech tříd podle energetické účinnosti a množství emisí. Při uvádění na trh v Česku nyní stačí plnit parametry nejhorší emisní třídy číslo jedna. Typy kotlů na tuhá paliva se pak obecně člení podle způsobu dodávky paliva na kotle s ručním a automatickým přikládáním a podle konstrukce ohniště na prohořívací, odhořívací a zplynovací.

Ve vybavenosti českých domácností dominují zhruba ze tří čtvrtin kotle na ruční přikládání odhořívací a prohořívací. Nově by se emisní parametry měly zpřísnit tak, aby na trh uváděné kotle vyhovovaly alespoň druhé emisní třídě, tady byly zplynovací a nejlépe s automatickým přikládáním. Výrobci budou podle autorů zákona nuceni přizpůsobit sortiment, což pro ně bude zřejmě představovat významnou ztrátu výnosu. Na druhou stranu dokument zveřejněný v elektronické knihovně legislativy hovoří o programu Zelená úsporám, díky kterému domácnosti lepší kotle nakupují se státní dotací. Žádosti o podporu v programu už nicméně stát nepřijímá kvůli velkému zájmu z minulého roku, který vyčerpal finanční možnosti programu.

Výrazné omezení prodeje kotlů s horšími emisními parametry plánovalo ministerstvo životního prostředí už před lety za vedení Stany zelených. Návrh se ale zeleným nepodařilo prosadit. Počítali také se zavedením kontroly provozu kotlů v domácnostech.

Stavíte haly, pronajímáte kanceláře, vlastníte dům či byt? Pak by Vás měly zajímat Vaše práva a povinnosti. Při řešení problémů i pro čerpání informací mějte vždy při ruce příručku Správa a pronajímání bytových a nebytových prostor.

Zdroj: http://www.byt-nemovitost.cz/33/od-roku-2014-si-nejspis-priplatime-za-ekologicke-kotle-uniqueidgOkE4NvrWuMF1Z1s5yTC1bbFJBEhD5Xyy0VnZiUL3gY/?uri_view_type=5

 

nahoru | vytisknout stránku

© 2009 Copyright Portfolium správa nemovitostí Praha| telefon 277 277 044 | email: info@portfolium.cz | odkazy, partneři | Language: CZ EN
www.sprava-nemovitosti-praha.cz |
optimalizace PageRank.cz