• Česky
  • English
naše nabídka jsme na facebooku proč Portfolium provozní doba 8.00-18.00 havarijní služba telefon 225 992 274 napište nám napište nám

Panelové byty zlevňují, ceny nových nerostou

„Jestliže se v dubnu dal běžný třípokoják v paneláku prodat za 2,8 miliónu korun, nyní je reálná cena o deset procent nižší, tak okolo 2,5 miliónu,“ soudí Miroslav Havelka z Omega Reality. Garsonky podle něho zlevnily o zhruba tři sta tisíc na 1,2 miliónu a dvoupokojáky o čtyři sta tisíc na částku okolo dvou miliónů korun.

Jeden z největších prodejců bytů v Praze – Maxima Reality – má sice vyšší odhady aktuálních cen, ale trend jednoznačně potvrzuje. „Panelové byty opravdu o něco zlevnily,“ uvedla ředitelka oddělení prodeje bytů Helena Kačerovská.

V Hradci Králové ceny panelových bytů letos poklesly o deset až 15 procent. „Spíš je to vidět na větších bytech, u menších tak jen o pět až deset procent,“ řekl Jaroslav Nekola ze zdejší Ideal Reality.

V Brně naopak letos nejvíc klesly ceny u menších bytů, a to až o dvě stě tisíc korun. „Třípokojáky šly mírně dolů, a to o padesát až sto tisíc korun,“ uvedla Vanda Čechová z Real Spektrum City

Makléři se shodují, že trh zpomalil a že množství obchodů stagnuje. Prodej a koupě bytu trvá mnohem delší dobu než tomu bylo dosud. K propadům cen ale podle nich nedojde.

„Praskání cenové bubliny u panelových bytů sice začalo, ale žádné drama se nekoná a ani se konat nebude. V některých městech, jako například v Praze a Brně, je možný ještě pokles o deset až patnáct procent. Jde ale jen o zklidnění trhu, uvedení cen do reálných čísel. Kdo potřebuje prodat či koupit byt, neudělá chybu, když se do toho hned pustí. Není na co čekat,“ soudí Jiří Fajkus, generální ředitel skupiny Real Spektrum.

Ceny nových bytů už nerostou

U nových a starších zděných bytů je situace zcela odlišná. Makléři se vesměs shodují, že i přes velký pokles poptávky až na ojedinělé výjimky ceny neklesají. „Zaregistroval jsem to u jediného projektu na trhu,“ řekl Právu Jiří Pácal, člen představenstva Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Převládají názory, že i do budoucna ceny budou většinou spíše stagnovat. „Klesat určitě nebudou. U nových kvalitních bytů je možný i malý růst,“ soudí Kačerovská z Maxima Reality.

Havelka z Omega Reality očekává stagnaci cen, případně čtyř a pětiprocentní růst u nových bytů v zajímavých lokalitách. „Lidé však budou víc vybírat, budou méně ochotni dávat firmě peníze dopředu,“ míní.

Podle Pácala je důležité, jak je ten který developer finančně silný a vydrží čekat na kupce. „Když to ustojí, tak s cenou jít dolů nemusí, v opačném případě by musel i zlevnit,“ řekl Pácal. Podle jeho slov se klienti hlavně mohou těšit na vstřícnější přístup prodejců.

S růstem cen naopak počítá předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. „Ceny v dobrých pražských lokalitách průměrně porostou v rozmezí pěti až deseti procent ročně. Vždy bude záležet na lokalitě a na kvalitě a provedení projektu,“ uvedl nedávno.

Fajkus z Real Spektrum upozornil, že dojde ke snížení nabídky. „Developeři kvůli poklesu poptávky již odkládají některé projekty, kapitálově méně silné firmy je dokonce nabízejí jiným developerům k odprodeji a odcházejí z trhu. Nové projekty se nebudou zahajovat nebo v menší míře,“ soudí Fajkus.

Developeři už sami oslovují realitní kanceláře s možnou spoluprácí na prodeji jejich projektů, podle slov jednatele Jana Kužílka z RELOCA.CZ

Zdroj seznam.cz

nahoru | vytisknout stránku

© 2009 Copyright Portfolium správa nemovitostí Praha| telefon 277 277 044 | email: info@portfolium.cz | odkazy, partneři | Language: CZ EN
www.sprava-nemovitosti-praha.cz |
optimalizace PageRank.cz