• Česky
  • English
naše nabídka jsme na facebooku proč Portfolium provozní doba 8.00-18.00 havarijní služba telefon 225 992 274 napište nám napište nám

Převis nabídky nájemních bytů nad poptávkou tlačí výnosy majitelů bytů v Česku dolů. Za oprávněný roční výnos považují pět procent z ceny pronajímaných bytů, aktuálně ale výnosy činí spíše jedno až tři procenta. Řekl to předseda OSMD Tomislav Šimeček.

Reality - ČTK

Podle odborníků oslovených ČTK nelze vyloučit, že tržní nájmy budou v roce 2011 klesat. Místně obvyklé nájemné, do kterého sdružení zahrnuje jen tržní činže, už podle Šimečka není v žádném okresním nebo krajském městě v Česku nižší než náklady takzvané prosté reprodukce. Do ní patří hlavně stavební náklady na pořizování a udržování nemovitosti. Podle brněnského Ústavu soudního inženýrství činí v současnosti náklady prosté reprodukce v Česku měsíčně 60 korun za metr čtvereční. "Regulované nájemné je ale na mnoha místech výrazně nižší," poznamenal Šimeček. Na druhou stranu roční výnos ve výši pěti procent z ceny pronajímaných bytů nemají podle šéfa Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) zatím vlastníci bytů v Česku nikde.


 

Údaje sdružení majitelů bytů vycházející z představené publikace o místně obvyklém nájemném potvrdil také odborník na realitní trh a ředitel společnost Central Europe Holding Jiří Pácal. "Díky vyšší nabídce na nájemním trhu klesají zvolna smluvní nájmy. Myslím, že každý rozumný pronajímatel řeší otázku, jak si s růstem regulovaných nájmů zároveň do budoucna své nájemníky v bytech udržet a přitom inkasovat odpovídající nájem," řekl ČTK.

Šimeček i Pácal se domnívají, že bude nějaký čas trvat, než si nájmy po ukončení regulace v jednotlivých lokalitách najdou obvyklou úroveň. "Lze předpokládat, že nově uzavírané smluvní nájmy budou postupně klesat. Rovnovážný stav bude dosažen až po zhruba jednom až dvou letech a bude někde mezi dnešním regulovaným a smluvním," poznamenal Pácal.

OSMD v této situaci doporučuje vlastníkům nájemních bytů, aby se s nájemníky po ukončení regulace činží na výši nájemného dohodli. "Jako občanské sdružení všem našim členům doporučujeme, aby se v případech, kde je to i jen trochu možné, pokusili s nájemníky o výši nájemného dohodnout," uvedl Šimeček. Majitelé podle něj můžou nájemníkům dočasně z nájemného i slevit, aby byli schopní činže platit.

Posledním dnem letošního roku končí regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude až k 31. prosinci 2012. Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, budou se moci obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Jednostranné zvýšení činží ze strany vlastníků možné není.

Sociolog Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR považuje pro další dění na trhu nájemního bydlení za klíčové, jak moc budou skutečně růst v současnosti regulované činže. To bude záviset na sociální skladbě nájemníků a na rozhodování soudů v případných sporech. "Lidem se vyplatí odejít do vlastního bydlení až od určité úrovně nájemného," řekl ČTK Lux. Tlak na pokles tržních nájmů bude existovat také podle sociologa Luxe, o hloubce takového poklesu ale spekulovat nechtěl.

Pokles tržních činží se bude podle Pácala lišit místo od místa. Trh navíc podle něj reaguje nepružně, protože smlouvy se zpravidla uzavírají na několik let. Pro Prahu odhadl snížení tržních nájmů přibližně o pět procent. U menších bytů ale už činže klesat nemusí, naopak větší byty pronajímané za nájmy v desítkách tisíc korun měsíčně můžou klesnout o pět až deset procent. "Rozumní pronajímatelé sjednávají nové nájmy za nižší částky již nyní, aby jim nájemci vydrželi a po roce neutekli jinam," uzavřel Pácal.

 

zdroj sreality

nahoru | vytisknout stránku

© 2009 Copyright Portfolium správa nemovitostí Praha| telefon 277 277 044 | email: info@portfolium.cz | odkazy, partneři | Language: CZ EN
www.sprava-nemovitosti-praha.cz |
optimalizace PageRank.cz