• Česky
  • English
naše nabídka jsme na facebooku proč Portfolium provozní doba 8.00-18.00 havarijní služba telefon 225 992 274 napište nám napište nám

Převod družstevních bytů do roku 2020

Obyvatelé družstevních bytů, kteří v minulosti podle zákona požádali o převod bytu do osobního vlastnictví, by měli mít šanci toto právo uplatnit do roku 2020. Včera tak rozhodl Senát, když projednával poslaneckou novelu zákona o vlastnictví bytů.

Sněmovna původně schválila prodloužení této lhůty až do roku 2040. Senát jí ale tento návrh včera vrátil s příslušným pozměňovacím návrhem. Podle dosavadního zákona měla tato lhůta vypršet již v příštím roce. Sněmovna teď bude muset o senátním návrhu rozhodnout zřejmě na své zářijové schůzi.

Poslaneckou novelu zákona o vlastnictví bytů předložili poslanci ODS Zdeňka Horníková a Oldřich Vojíř již v srpnu 2007. Sněmovna ho schválila až letos v červnu.

Podle Horníkové nebyla ve sněmovně přílišná politická vůle se tímto problémem zabývat. Spolu s Vojířem původně také navrhovala, aby se zcela prolomila lhůta pro podávání žádostí o převod bytů do osobního vlastnictví, která skončila v roce 1995, a žádosti bylo možné podávat dále. Tuto změnu ale sněmovna neschválila.

Kdo podal družstvu výzvu o vydání bytu do osobního vlastnictví a družstvo ji uznalo, tomu se nyní prodloužila lhůta pro skutečný převod bytu.

Tato lhůta měla skončit právě v příštím roce. Některá družstva nepřeváděla byty například kvůli nečinnosti nebo proto, že měla nesplacené dluhy v bance. O převod bytu by měl mít šanci požádat i dědic nájemníka družstevního bytu.

Pokud družstvo nesplní svou povinnost a nepřevede byt na nájemníka, který ho k tomu vyzval a splnil všechny související povinnosti, bude muset platit pokutu 100 korun za každý den prodlení. Zákon by měl začít platit od prvního ledna příštího roku.

zdroj IHNED

nahoru | vytisknout stránku

© 2009 Copyright Portfolium správa nemovitostí Praha| telefon 277 277 044 | email: info@portfolium.cz | odkazy, partneři | Language: CZ EN
www.sprava-nemovitosti-praha.cz |
optimalizace PageRank.cz