• Česky
  • English
naše nabídka jsme na facebooku proč Portfolium provozní doba 8.00-18.00 havarijní služba telefon 225 992 274 napište nám napište nám

Spory o výši nájemného bude řešit soud. Přikáže to zákon

Nájemníky čeká krušný rok, avšak možná ještě krušnější období čeká soudce, kteří budou řešit nájemní spory. Od ledna se totiž v mnoha místech Česka začíná výše nájemného v dříve regulovaných bytech určovat smluvní dohodou.

Ministerstvo pro místní rozvoj pro tyto případy připravilo novelu občanského zákoníku, který doslova ukládá soudům, že pokud se majitel s nájemníkem nedohodne na nájmu, musí jeho výši stanovit ony.

"Je nebezpečné, že o místně obvyklém nájemném rozhodne soud třeba na základě několika nabídek z realitních kanceláří, které si objedná majitel domu,“ myslí si předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba.

Podle něj totiž nebude v záplavě soudních pří prostor na to, aby každý byt detailně ocenili soudní znalci, jak očekává ministerstvo. Proto by zástupci nájemníků rádi viděli přesná pravidla, podle čeho soudy budou rozhodovat, či rovnou cenové mapy dané ministerstvem. To ale tvorbu tabulek nájemného odmítá.

"Žádné tabulky nedokážou určit diferenciaci výše nájemného dle všech specifik konkrétního případu. Ministerstvo nemůže a ani nechce nijak zasahovat do nestrannosti soudů ve zjišťování obvyklého nájemného,“ řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Výměnu bytů budou schvalovat majitelé domů

"Od toho mají soudy armádu soudních znalců, kteří posoudí každý konkrétní byt,“ souhlasí také Tomislav Šimeček, předseda Občanského sdružení majitelů domů.

Novela také upravuje některá další pravidla. Tak třeba výměnu bytů mezi nájemníky už za majitele domu nemůže povolit soud, jako tomu bylo často doposud.

Také převádění bytů už nepůjde tak snadno. Zatímco nyní v mnoha regulovaných bytech žijí děti, vnoučata a jinak spřízněné osoby původních nájemníků, od příštího roku by měl být řetěz zpřetrhán.

I nově by nájemní smlouva mohla přejít na příbuzné, avšak takový "dědic“ bude mít maximálně dva roky na to, aby se s majitelem domu dohodl na nové smlouvě. V jiném případě smlouva po dvou letech skončí.

S omezením převodního práva souhlasí jak majitelé domů, tak zástupci nájemníků. "Omezení přechodného práva vnímáme také jako spravedlivé,“ říká Taraba.

zdroj Idnes.cz

nahoru | vytisknout stránku

© 2009 Copyright Portfolium správa nemovitostí Praha| telefon 277 277 044 | email: info@portfolium.cz | odkazy, partneři | Language: CZ EN
www.sprava-nemovitosti-praha.cz |
optimalizace PageRank.cz