• Česky
  • English
naše nabídka jsme na facebooku proč Portfolium provozní doba 8.00-18.00 havarijní služba telefon 225 992 274 napište nám napište nám

Vlastníky nemovitostí letos překvapí vyšší daň

Vlastníky nemovitostí v řadě obcí letos překvapí částka, kterou najdou na složence k úhradě daně z nemovitostí. Tyto složenky rozesílá daňová správa od 15. dubna a poslední by měla dorazit 15. května. Konec května je totiž pro většinu poplatníků posledním termínem pro zaplacení této daně.

Ilustrační foto

FOTO: fotobanka Profimedia

neděle 29. dubna 2012, 1:21 - Praha

 

Důvodem, proč mnoho majitelů najde na složence vyšší částku, než na jakou byli dosud zvyklí, je to, že po období krize řada obcí opět výrazně přitvrdila vůči vlastníkům nemovitostí. Daň ze staveb a pozemků je totiž výlučným příjmem rozpočtu obcí, které se snaží tímto způsobem nahrazovat výpadky v obecní pokladně.

Nejobávanější je místní koeficient

Obec má několik možností, jak i při nynějších sazbách daně stanovených v zákoně může daň z nemovitostí zvýšit. Tou nejúčinnější a nejobávanější je uplatnění místního koeficientu, který je odstupňován od 1 do 5. Znamená, že vypočtenou daň lze zvýšit na daném území dvakrát až pětkrát. Nevztahuje se pouze na zemědělské pozemky, vinice, chmelnice, ovocné sady a zahrady.

Místní koeficient loni nově přijala (s účinností od roku 2012) více než stovka obcí. V naprosté většině zvolily koeficient 2 (dvojnásobné zvýšení). Jde asi o 90 obcí. Jestliže v nich majitel nemovitosti dosud platil daň například 1000 korun ročně, při uplatnění koeficientu 2 se jeho daň zvedne na 2000 korun ročně.

Více zaplatí v pětině okresních měst

Koeficient 2 od letoška nově platí v Liberci, v asi pětině okresních měst a dalších obcích. Dvojnásobnou daň proti loňsku zaplatí například obyvatelé v Bohumíně, Havlíčkově Brodu, Hrádku nad Nisou, Chabařovicích, Chrudimi, Kolíně, Králově Dvoře, Kutné Hoře, Litovli, Litvínově, Lounech, Mladé Boleslavi, Moravských Budějovicích, Moravském Krumlově, Mostu, Opočně, Postoloprtech, Rožnově pod Radhoštěm, Rychnově nad Kněžnou, Sezimově Ústí, Štramberku, Uherském Hradišti, Valašském Meziříčí, Velkých Bílovicích, Znojmě, Žamberku, Žatci a v dalších obcích.

Nejvyšší místní koeficient – 5, který zvyšuje daň pětkrát, se nově uplatní v Úvalech u Prahy, Černošicích na Praze-západ, Vysoké na Havlíčkobrodsku, Palkovicích a Žabsni na Frýdecko-Místecku, Bílé Vodě na Jesenicku a v Božím Daru.

Řada obcí využila pro letošní rok i jiné cesty ke zvýšení daně z nemovitostí. Zvyšovala koeficient obce, který je dán pro každou obec podle její velikosti v určitém rozmezí a který se týká všech staveb a rovněž může být použit i u stavebních pozemků. Obec má k dispozici i koeficient 1,5, který je určený pro jednotlivé druhy staveb. A to jsou stavby pro rekreaci, oddělené garáže a stavby a nebytové prostory pro podnikatele.,

Na výši letošní daně měla v několika případech vliv i změna průměrné ceny půdy stanovené ve vyhlášce pro dané území. To je v pravomoci nikoli obcí, ale státu.

Změny schváleny již loni

Pro řadu vlastníků, kteří sledují dění ve své obci, nebude vyšší daň z nemovitostí pro letošní rok novinkou. Veškeré změny, kterými může obec ovlivnit výši daně, lze přijmout jen obecně závaznou vyhláškou, kterou zastupitelstvo schválí do 1. října předchozího roku. Obce sice nemusí informovat vlastníky individuálně, ale zveřejňují schválená usnesení zastupitelstva.

Překvapeni tak budou ponejvíce chataři a chalupáři, kteří se zpravidla o nové výši daně dovědí až ze zaslaných složenek. Koho nová výše daně zaskočí a nechce ji jen tak automaticky uhradit, může zjistit důvody jejího zvýšení telefonicky na finančním úřadě, v jehož obvodu leží nemovitosti.

Aktuální výše všech koeficientů daně z nemovitostí jsou také zveřejněny na daňovém portálu české daňové správy.

Vladimír Čechlovský, Právo

 

Zdroj: http://www.novinky.cz/finance/266164-vlastniky-nemovitosti-letos-prekvapi-vyssi-dan.html

nahoru | vytisknout stránku

© 2009 Copyright Portfolium správa nemovitostí Praha| telefon 277 277 044 | email: info@portfolium.cz | odkazy, partneři | Language: CZ EN
www.sprava-nemovitosti-praha.cz |
optimalizace PageRank.cz